Rychlé auto

katalog aut

Opel Zafira je prostorný velikán

Napsal martinek • Pro 27th, 2011 • Rubrika: Opel

Opel Zafira se svým způsobem stal průkopníkem v segmentu 7místných MPV. Ano slyšíte dobře – Zafira dokáže převést až 7 cestujících – a to najednou. Místa pro cestující jsou uspořádána do 3 řad – poslední řada se dá samozřejmě složit, čímž se výrazně ovlivní velikost zavazadlového prostoru. Když ji nesložíte, tak pro 7 cestujících máte pouze 170 litrový zavazadelník – trošku nefunkční nemyslíte?

Generace vozu

I tak byla Zafira (a vlastně stále je) skvělým vozidlem pro převážení cestujících z bodu A do bodu B. Tento model vyrábí americký koncern General Motors, pod který už mnoho let spadá i německý Opel. První vozy vyjely z výrobní linky v roce 1999 a na dlouhou dobu se jednalo o jediný vůz se 7 funkčními místy pro pasažéry – ostatní automobilky se doslova obávaly vstoupit do nově otevřeného segmentu.

V roce 2003 došlo k omlazení vozu – dostal lehký facelift. Přestože je Zafira „stará“ už více jak 11 let, stále se jedná o jedno z nejžádanějších MPV v bazarech. Dlouhá životnost a kvalita vozu se na tom také podepsala.

Nejvíce však stále táhne možnost odvést až 7 lidí. „Léta páně“ 2005 byla představena druhá generace Opelu Zafira, která dodala vozu moderní vzhled a novou techniku. Výraznou změnou prošla i paleta motorů.

Motory

V současné době je v nabídce čtveřice motorů (jeden z nich je nabízen ještě jako výkonnější verze). Své zastoupení zde mají jak benzínové agregáty, tak naftové pohonné jednotky. K dispozici je zde i motor na zemní plyn (CNG).

Základním motorem je benzínový agregát 1.6 XER o výkonu 85 kW (115 koní). Pro náročné zákazníky je připraven výkonný zážehový motor o objemu 1,8 litru (čtyřválec), který dokáže vyprodukovat maximálně 103 kW (rovných 140 koní).

Oba naftové motory (1.7 DTR o výkonech 81 kW a 92 kW) jsou dodávány pouze s robotizovanou 6stupňovou převodovkou. Na své si tedy přijdou milovníci pohodlí, kteří se chtějí oddávat pouze radosti z jízdy a nechtějí řešit řazení.

Motor spalující CNG (zemní plyn) je 1.6 XNT (110 kW / 150 koní) je dodáván pouze s 6stupňovou automatickou převodovkou. Je zajímavé, že v emisích CO2 na 1 kilometr jsou ekologičtější diesely než motor na CNG.

Je důležité zmínit, že se jedná o rozdíl pouhých 5 gramů (XNT motor má 139 gramů a oba diesely svorně 134). Ale jelikož všechny motory v nabídce splňují přísnou ekologickou normu EURO 5, tak pár gramů není překážkou.

Modernizace

Na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem byla představena nová verze Opelu Zafira – Tourer. Inovovaný model znovu sází na variabilní interiér Flex7 dokáže během chvíle udělat z 7místného „minibusu“ praktickou dodávku s dlouhou ložnou plochou a velkým zavazadelníkem.

Zafira Tourer doznala velkých změn především v designu – už to není žádné „ošklivé káčátku“ v rybníčku. Právě naopak – Zafira dospěla a stala se z ní krásná a smyslná labuť.Štítky: , , , ,

martinek je
Email na autora | Všechny články od martinek

Comments are closed.