Rychlé auto

katalog aut

Audi A6

Napsal jannemec • Srp 18th, 2011 • Rubrika: Audi

Audi A6 je osobní automobil, který se obvykle řadí do vyšší střední třídy, a v současnosti už je na trhu jeho čtvrtá generace. První Audi A6 vyjela z tovární linky v roce 1994 a od té doby se řadí v podstatě k ikonám této německé automobilky. Ve všech generacích bylo Audi A6 vždy vyráběno buď jako sedan, nebo možná lépe řečeno limuzína, a kombi, které se označuje jako Avant. Typicky má také zákazník na výběr, zda půjde cestou náhonu pouze na přední, nebo na všechna čtyři kola.

Starší generace Audi A6

Před tím, než se dostaneme k verzi, která je v současnosti na trhu, nelze jinak, než přidat i pár slov k předchozím generacím.

První Audi A6

Jak už bylo řečeno, první generace Audi A6 s označením C4 byla vyrobena v roce 1994 a poslední kus pak o tři roky později. Navazovala na legendární Audi 100 a ve výbavě měla hned několik nových motorů. Audi A6 jste tehdy mohli dostat s benzínovými od 1,8 litru se čtyřmi válci v řadě až po 2,8 litru V6. Když se podíváme na diesely, tak zde byly v nabídce pouze tři motory – jeden 1,9 litru a dva 2,5 litru, všechny posílené o turbo. Co se týče výkonu, tehdejší Audi A6 disponovala v závislosti na motorizaci výkonem od 89 až do 190 koní. Dokonce už se u ní objevila i čtyřstupňová automatická převodovka.

Audi A6 druhé generace

Druhá generace se pochopitelně objevila v roce 1997 a měla delší život než ta předchozí; její výroba byla ukončena v roce 2004. Nese označení C5 a přišla s naprosto novým designem postaveným na koncernové platformě C5. Zároveň se výrazně posunula ve třídách, když už se tato Audi A6 rovnala „pětkovým BMW“ nebo E-Class od Mercedesu. I nabídka motorů se výrazně zvětšila a především nová Audi A6 získala výrazně navrch ve výkonu -  nejslabší motor měl 109 koní, nejsilnější 4,2 litru V8 dokonce 302.

Audi A6 třetí generace

Audi A6 s označením C6 se vyráběla také sedm let a to tedy od roku 2004 až do 2011. Typická je tím, že se designéři ještě více snažili zvýraznit atraktivní a oblíbený vzhled, se kterým přišla předchozí generace. Definitivně pak tato Audi A6 přešla na šestistupňové a sedmistupňové převodovky a prodávaly už se prakticky pouze automaty. Nabídka dostupných motorů se sice zúžila, výkony ale opět lehce narůstaly. V roce 2008 si pak Audi A6 třetí generace prošla faceliftem, který přinesl jak upravený vzhled, tak silnější dieselové motory.

Závěrem k této části ještě dodáme, že existují i sportovní verze Audi S6 a Audi RS6 a to už od druhé generace. Jen pár čísel – u třetí generace měla S6 výkon 429 koní a RS6 dokonce 571 koní díky motoru z Lamborghini, což z ní udělalo nejsilnější vůz, který kdy Audi vyrobilo.

Současná Audi A6

Audi A6, kterou můžete zakoupit dnes, se objevila na počátku roku 2011 a kopíruje velký počet prvků s Audi A7. Na výběr už jsou pouze dva benzínové a tři naftové motory, u kterých je poměrně slušný důraz kladen na výkon. Některé luxusní prvky přebírá nová Audi A6 dokonce od A8 a přichází i s osmistupňovou automatickou převodovkou.Štítky: , , , ,

jannemec je
Email na autora | Všechny články od jannemec

Comments are closed.