Rychlé auto

katalog aut

Audi A4

Napsal jannemec • Srp 18th, 2011 • Rubrika: Audi

Audi A4 je osobní automobil spadající do střední třídy, který stejně jako například Audi A6 vyrábí tato německá automobilka od roku 1994. Dnes už je na trhu k dostání čtvrtá generace tohoto veleúspěšného modelu, který navázal na Audi 80. Audi A4 se typicky prodává ve verzích sedan, nebo kombi, ale například druhá a třetí generace dokonce nabízely variantu kabriolet, která je pro Audi obecně velmi netradiční. Obvykle také platí, že Audi A4 má náhon pouze na přední nápravu, i když dnes už to také není úplně pravda a objevují se i čtyřkolky.

Starší generace Audi A4

První Audi A4

Jak už jsme řekli v úvodu, první Audi A4 spatřila světlo světa v roce 1994 a v prodeji se udržela až do roku 2001, což je na první generaci poměrně slušné. Nesla označení B5 a na výběr dávala ohromné množství benzínových motorů. Audi A4 jste mohli získat už s motorem o obsahu 1,6 litru a největší byl pak 2,8 V6. Co se týče výkonů, ty se pohybovaly v rozmezí od 100 do 190 koní. Když se podíváme na naftové varianty, těch bylo méně – drtivá většina měla obsah 1,9 litru a pak existoval jeden 2,5 litru. Kromě jednoho měly všechny turbo. V roce 1997 si pak tato verze Audi A4 prošla faceliftem.

Audi A4 druhé generace

V pořadí druhé Audi A4 nenavazovaly přímo na předchozí generaci, ale rok byly prodávány s nimi souběžně. Jejich prodej totiž začal v roce 2000 a ukončen byl o pět let později. Design nové Audi A4 se výrazně přiblížil A6, přinesl nové převodovky a v roce 2002 byly navýšeny výkony motorů, nicméně omezen jejich počet. Benzínové byly k dispozici od obsahu 1,6 do 3,0 litru, dieselové pouze dva – 1,9 TDi a 2,5 TDi V6. Jak už jsme řekli v úvodu, tato verze Audi A4 označovaná jako B6 přinesla jako první i model kabriolet.

Audi A4 třetí generace

Třetí generace s označením B7 přišla v roce 2005 a vyráběla se pouze tři roky, tedy do roku 2008. Stále existovala i úprava kabriolet, i když byly výrazně osekány motory, které do ní byly dávány. Důraz byl kladen hlavně na verze sedan/kombi. I když byly v nabídce této Audi A4 ještě čtyřstupňový a pětistupňový manuál, snažila už se automobilka přecházet především na automaty. Co se týče motorů, výrazně se rozšířila nabídka dieselových a to až na šest, z nichž nejvýkonnější byl 3,0 V6 TDi s výkonem 230 koní. Pozadu nezůstaly ani ty benzínové, nejsilnější měl obsah 3,2 a jednalo se o model V6 FSI s 252 koňmi.

Současná Audi A4

Jak už jsme řekli, dnes je na trhu Audi A4 čtvrté generace s označením B8 a jen těžko už je na první pohled rozeznatelná od dražší a luxusnější Audi A6. Vzhled se odlišuje opravdu pouze nepatrnými detaily a musíte mít velice vycvičené oko, abyste jí poznali. Z nabídky již v roce 2008, kdy byla tato čtvrtá generace Audi A4 představena, zmizel kabriolet a velká řádka motorů. Dnes máte jednoduše na výběr ze tří benzínových a tří dieselových, přičemž jsou všechny poměrně výkonné. Typicky už se dnes Audi A4 dodává s automatem a v nabídce je dokonce i osmistupňový.Štítky: , , ,

jannemec je
Email na autora | Všechny články od jannemec

Comments are closed.