Rychlé auto

katalog aut

Audi A3

Napsal jannemec • Srp 18th, 2011 • Rubrika: Audi

Audi A3 je osobní automobil nižší střední třídy, který je na trhu už od roku 1996 a dnes poměrně překvapivě teprve ve druhé generaci. Je to způsobeno hlavně tím, že i když je Audi A3 nesmírně populární model, není vlajkovou lodí této německé automobilky, a tak na něj není kladen zas takový důraz. Zajímavostí je, že Audi A3 je postavena na koncernové platformě A, kterou má také například Volkswagen Touran, Seat Toledo, nebo naše Škoda Octavia. Typicky se Audi A3 prodává buď jako tří, neb pětidvéřový hatchback.

První generace Audi A3

Jak už jsme řekli v úvodu, první generace Audi A3 přišla na trh v roce 1996 a vyráběla se sedm let do roku 2003. Nejprve si sice nenesla ve výbavě příliš motorů, ze kterých by mohli zákazníci vybírat, nicméně v letech 1999 a 2000 Audi A3 několik nových kousků získala. Když začneme benzínovými, mohli jste vybírat z motorů 1,6 nebo 1,8 litru s tím, že se lišily výkony, přítomností turba apod. – výkon se pohyboval v rozmezí od 100 do 222 koní. Diesely pak byly všechny 1,9 litru TDi s výkony od 89 do 128 koní. Když se podíváme na převodovky první Audi A3, žádné překvapení – pěti a šestistupňový manuál a čtyř a pětistupňový automat.

Sportovní modely první Audi A3

Poměrně charakteristické pro Audi A3 je, že byla vždy současně s novou generací klasického modelu představená i sportovní verze s označením S3. Vyráběla se po naprosto identickou dobu jako „hlavní“ modelová řada a v podstatě se snažila uspokojit sportovně založené řidiče, protože Audi A3 je sama o sobě poměrně malé a lehké auto, takže navýšit výkon nebylo zas tak složité. Audi S3 první generace disponovala benzínovým motorem 1,8 litru s turbem a čtyřmi válci v řadě. Výkon byl buď 207, nebo 222 koní. Vždy měla tato verze Audi A3 pouze tři dveře, pohon všech čtyř kol a šestistupňový manuál.

Současná Audi A3

Jak už bylo řečeno, Audi A3 neměla tolik generací jako například Audi A4 a Audi A6, takže druhá generace je i ta současná. Na trhu je od roku 2003 a prezentuje se především mnohem agresivnějším designem (o to více po faceliftu). Od roku 2008 je dokonce k dostání i úprava kabriolet. Co se týče motorů, těch už je zde slušná řádka a jsou poměrně výkonné – benzínové se pohybují od 104 do 247 koní, dieselové od 89 do 168. V nabídce jsou sice ještě stále manuální převodovky, ale nejprodávanější jsou automaty.

Současné sportovní Audi A3

Dnes už jsou hned dvě možnosti. Buď Audi S3 druhé generace, která se objevila v roce 2006 a přišla s benzínovým motorem 2,0 l FSI Turbo, díky kterému má výkon 261 koní a maximální rychlost omezenou na 250 km/h. Druhou variantou je ještě rychlejší Audi A3 označovaná jako RS3 Sportback, která nabídne motor 2,5 l FSI Turbo s výkonem 335 koní. Poprvé šla tato supersportovní verze do prodeje v roce 2011 a prodává se jen jako pětidvéřové kombi se sedmistupňovým automatem.Štítky: , , ,

jannemec je
Email na autora | Všechny články od jannemec

Comments are closed.